Motionsrum fra Trithon Sport

Motionsrum

Det store rum

På 150-200 kvm er der mulighed for at indrette et rum, der klarer alle behov. Her kan man også få gulvplads til gruppe øvelser og mange brugere samtidig

Reference Motionsrum 250 kvm fra Trithon Sport

Komplet motionsrum fra Trithon Sport

250 kvm medarbejder motionsrum

Trithon Sport blev i denne sag kontaktet af et firma, der ønskede at få indrettet et 250 kvadratmeter rum til deres medarbejdere. Rummet skulle fungere som motionsrum og både indeholde standard cykler, løbebånd, romaskiner og crosstrainere, men også give mulighed for styrketræning med både kabelmaskiner, kettlebells og løse vægte. Udstyret blev i semi-pro kvalitet fra spanske BodyTone og kombineret med Trithon Sports egne vægtstænger og stativer.

For at sikre at alle brugere kunne benytte rummet, blev der fundet frem til en løsning, hvor de mest nødvendige maskiner blev installeret. Hjertet i motionsrummet blev et komplet 7 stations kabeltårn system og langs siderne blev der sat håndvægte og bænkpres stativ som de fleste kender fra fitnesscentrene.

Ydermere blev der monteret et half-rig stativ til crossfit træning, hvor man ved at flytte holderne på stativet kan lave både bænkpres og squats. Stativet havde pullup bares på 3 sider, så både høje og lave personer kan træne kropshævninger, og stativet blev boret fast til væggen så det ikke flyttede sig selvom der er flere der laver pullups på samme tid.

Firmaet havde også på ugentlige holdtræninger med gulvøvelser, så der blev sørget for en masse stepbænke og en plads på gulvet blev friholdt til at kunne dyrke holdtræning

Det blev aftalt at Trithon Sport stod for den komplette indretning i dette tilfælde. Det er valgtfrit om kunderne selv vil sætte udstyret op og holde service på dette løbende, men i dette rum forestod vi for det hele - fra indretning af rummet, installation og den efterfølgende vedligeholdelse. 

 

Design af lokale

Fra idé til visuel overblik

Sammen med kunden blev der fundet frem til de træningsmaskiner og udstyr, som medarbejderne havde brug for. For at sikre at tingene passede ind og visualisere rummet, leverede Trithon Sport en tegning som forslag til indetning af rummet. Firmaet skulle både have løbebånd, cykler og romaskiner til cardio samt kabelmaskiner og crossfit og vægtudstyr til styrketræningen

 

Installation af træningsudstyr

Opsætningen blev klaret nemt

Trithon Sport stod for den komplette opsætning af rummet, inklusiv at sætte udstyret op og bortskaffe affaldet fra indpakninger. Det overrasker mange, hvor meget pap der er omkring træningsudstyret. I dette tilfælde blev der fyldt en halv container med indpakning. Træningsudstyret blev samlet og flyttet rundt så det passede med tegningen i overensstemmelse med kundens forventninger.


Dokumentation og service

Vi holder løbende service

Der blev lavet en serviceaftale med Trithon Sport, hvor vi løbende strammer, smører og inspicerer træningsudstyret. Efter hvert service sendes dokumentation for service, hvad der er foretaget og hvornår vi næste gang kommer forbi. Dette forlænger levetiden på udstyret og sikrer at mindre reparationer blive foretaget hurtigt. Bemærk at vi også tilbyder at servicerer udstyr som man ikke har købt hos os. Ønsker man at få foretaget et service eftersyn af motionsmaskinerne, skal der ca 1 gang om året været et lovpligtigt eftersyn hvis der indgår løfteredskaber, hvor brugere kan risikere at komme til skade. De fleste steder anbefaler vi 2 gange eftersyn om året, for at sikre sig, at udstyret stadig virker og bliver strammet og smurt efter forskrifterne, men det er frivilligt om man ønsker besøg eller ej, og det aftaler vi fra gang til gang.

Kontakt os hvis vi skal levere Jeres motionsrum

Vi kan ogå lave Jeres motionsrum. Vi har mulighed for at sælge udstyret via leasing aftaler eller som almindelig betaling, alt efter hvad I foretrækker. Vi leverer til kommuner via EAN systemet og til både private og firmaer. I kan vælge selv at stå for opsætning af udstyret, eller lade os sætte det op.

Send en mail til info@trithon.dk eller benyt vores kontaktformular. I kan også ringe til os på tlf 70 22 30 30 alle hverdage mellem 8-16.

 

150 - 250 kvm rum

I det store rum kan der tænkes på antallet af brugere og sørge for at alle kan træne på samme tid. Denne kunde valgte 2 af hver cardio maskine så der er flere der kan opvarme og motionere på samme tid.

Rummet her blev opdelt med cardio afdeling og styrketræning afdeling og maskiner langs væggene. I midten af rummet er et stort 5 stationers kabeltræk der træner hele kroppen.

Rummet har masser af lys og luft og indbyder til træning. I rummet er der udover de gængse kabelmaskiner ligeledes opsat et half rack squat stativ hvor flere brugere kan lave pullups og træne bænkpres og squat. Der er også opsat en standard bænkpres, idet vi har erfaret at der oftest er flest der vil træne i bænkpres stationer så for at undgå kø ved disse er der mulighed for at flere brugere kan træne samtidig. Der er frie justerbare bænkre med hjul på, så man også kan trække bænkene rundt hvis man vil træne med håndvægte, eller split squats hvor man hviler den ene fod på en bænk mens man går ned i knæene.

Vælg udstyr

Se alle de muligheder der er, for at indrette et motionsrum her

Navigation slideshow

Share information about your brand with your customers. Describe a product, make announcements, or welcome customers to your store.

Alt udstyr

Søg